Zadar
Ukoliko želite istražiti otoke sjevernog Jadrana, najbolje mjesto za početak vašeg odmora je Zadar ili obližnje charter baze poput Sukošana ili Biograda na Moru. Ukoliko unajmite plovilo na području od Zadra do Biograda na Moru, imate bolji pristup otocima kao Premuda, Ugljan, NP Kornati, Dugi Otok ili Parku prirode Telaščica.
Povijest Zadra datira iz vremena Ilira, iako su mu Rimljani dali nacrt i izgleda koji je ostao sačuvan do danas.
Kasnije, kroz povijest Zadrom su vladale mnoge sile, uključujući Mlečane, Austrijance i Francuze, ostavljajući mješavinu arhitektonskih stilova. Jedna od najpopularnijih atrakcija u Zadru su morske orgulje, jedinstveni arhitektonski objekt i instrument koji stvara zvukove i melodije kroz kretanje valova, te plime i oseke. U neposrednoj blizini nalazi instalacija zvana „Pozdrav Suncu“, to je niz solarnih panela koje proizvode svjetlosni show pri zalasku sunca.
Još jedna nezaobilazna atrakcija u Zadru je Rimski forum, najveći forum takve vrste u Hrvatskoj. Forum datira iz 1. stoljeća i svjedoči o bogatoj povijesti grada. Osim po povijesnim i prirodnim znamenitostima, Zadar je poznat i po živahnom noćnom životu. U Zadru i okolici postoje brojne mogućnosti veza, kao što su Marina Tankerkomerc Zadar, D-Marin Borik, D-Marin Dalmacija, te dalje u Biogradu na Moru Marina Kornati.
Kornati
Sa 140 nenaseljenih otoka, otočića i grebena, koji se prostiru na površini od 320 km², Kornati su najgušći arhipelag u Sredozemnom moru. To je pravi raj za ljubitelje prirode i jedrenja. Tirkizno more savršeno je za kupanje i ronjenje, što posjetiteljima omogućuje istraživanje bogatog morskog života i šarenih koraljnih grebena. Posjetitelji također mogu istražiti brojne povijesne znamenitosti, poput drevnih rimskih ruševina, bizantskih utvrda i tradicionalnih ribarskih sela koja se nalaze na otocima.
Nacionalni park Kornati koji se sastoji od 89 otoka od ukupno 140 glavna je atrakcija sjevernog Jadrana i smatra se jednim od najljepših arhipelaga na Mediteranu poznatim po svojim prirodnim ljepotama i čistom moru. Najveći otok u Nacionalnom parku je istoimeni otok Kornat. Na otocima nema stalnih naselja, a vegetacija je oskudna, međutim flora i fauna ovdje su bogate. Ribolov je zabranjen u cijelom Nacionalnom parku Kornati, a ronjenje je ograničeno na nekoliko lokacija.
Najbolje se vezati na malom otoku Piškera, gdje se nalazi ACI marina sa 120 vezova, te je otvorena od travnja do listopada. Nakon što se plati ulaznica za Nacionalni park, možete se sidriti gotovo u svakoj uvali, od koji su neke male, s mjestom za dva do tri plovila, a neke su velike s mjestom za 20 i više plovila. Ulaznicu za Nacionalni park možete kupiti online ili u marinama i lukama usput.
Dugi Otok
Prostirući se površinom od 115 km², Dugi Otok je najveći otok u zadarskom arhipelagu. Čarolija ovog otoka su predivne uvale, strme litice i slikovita mjesta u unutrašnjosti koja ostavljaju bez daha. Zbog blizine Zadra bio je popularan kao ljetnikovac za plemiće u rimsko doba i kasnije, posebno u Salima. Sali su ujedno najveća luka i gradić na otoku. Ribarsko mjesto Božava, na najsjevernijoj točki otoka, također je popularna marina s ostacima rimskog naselja. Krševit teren na otoku, bujna vegetacija i raznolik biljni i životinjski svijet čine ga idealnim odredištem za ljubitelje prirode.
Jedna od glavnih atrakcija Dugog Otoka su njegove prekrasne plaže. Otok se može pohvaliti nekima od najljepših plaža u Hrvatskoj, s kristalno čistim morem i bijelim pješčanim obalama. Jedna o tih plaža je Sakarun, smještena na sjeverozapadnoj obali otoka, koja se smatra jednom od najljepših plaža na Jadranu. To je nezaboravno mjesto, jedino što kvari ljepotu je to što je gužva tokom ljetnih mjeseci.
Ostale lijepe uvale su Brbinj, Lučina, Pantera, Čuna i Solišćica. Na Dugom Otoku nalazi se i Park prirode Telašćica, zaštićeno područje koje krasi zanimljiva priroda. Smješteno južno od Sali, Telašćica je bez sumnje jedno od najpoznatijih sidrišta na Jadranu.
Ugljan
Otok Ugljan nalazi se nasuprot grada Zadra. Ovaj bujni, zeleni otok prostire se površinom od 50 km² i poznat je po svojoj ljepoti, bogatoj povijesti i živopisnoj lokalnoj kulturi. Na otoku Ugljanu nalazi se nekoliko manjih mjesta i uvala. Ugljan je glavno selo i dom franjevačkog samostana Sv. Jeronima, izgrađenog u 15. stoljeću. Popularnije mjesto je Preko, kojim dominira velika venecijanska utvrda Sv. Mihovila. Ugljan je mostom povezan s otokom Pašmanom.
Na sjeverozapadnoj obali Ugljana nalazi se nekoliko uvala. Najpopularnije su Muline i Prtljug. Dalje prema jugu nalazi se uvala „Mala Lamjana“ gdje možete boraviti na sidru ili uzeti jednu od bovi za privez.
Između otoka Ugljana i Dugog otoka nalazi se jedan od najmanje posjećenih hrvatskih otoka, otok Iž. Iako nije poznat kao susjedni otoci Dugi Otok i Ugljan, Iž ima nekoliko sjajnih sidrišta, poput uvale Vodenjak, koja je vrlo lijepo mjesto za kupanje, potpuno zaklonjena od Maestrala i Bure. Još jedna poznata uvala na otoku Iž je Kneževa uvala, ispred koje se nalazi otočić Knežak.
Pašman
Otok Pašman nalazi se u neposrednoj blizini obale, preko puta Biograda na Moru. Istočna strana je mnogo zanimljivija za nautičare. Otoci Ugljan i Pašman povezani su mostom na prolazu zvanom Ždrelac, ispod kojeg je moguće proći plovilom s jarbolom do 16,5 metara nadmorske visine.
Unajmite li plovilo iz Zadra ili Biograda, a vaš jarbol vam omogućuje da prođete ispod mosta kod prolaza Ždrelac, na istočnoj obali Pašmana nalaze se manje uvale poput Čelinje, Vržišća i Kobiljaka. Ove uvale su izložene vjetru, ali nude malo privatnosti i nisu toliko razvikane. Popularnija uvala a ujedno i s manje privatnosti je uvala Sveti Ante, koja pruža dobar zaklon od SI, Z i J vjetrova. U uvali se nalazi oko 20 plutača za privez. Također se možete usidriti u uvali na dubini između 5 i 8 metara po sredini uvale.
Još jedna poznata uvala je uvala Soline, koja je odvojena uskom točkom Malog Zaglava od uvale Sveti Ante. Soline također pruža dobro sklonište od Z i SZ vjetrova. Kao i Sveti Ante jedno je od najsigurnijih sidrišta na Pašmanu. U uvali Soline nalazi se i 30-ak plutača za privez.
Žirje
Otok Žirje se nalazi oko 22 km jugozapadno od Šibenika i to je najudaljeniji naseljeni otok šibenske otočne skupine (Tijat, Zlarin, Kaprije, Kakan). Iako su i drugi navedeni otoci ispred Šibenika vrijedni posjeta, Žirje ima neku posebnu privlačnost. Jedna od ključnih značajki koja otok Žirje čini toliko popularnim među nautičarima su njegova brojna sidrišta. Najpopularnije uvale su Tratinska i Vela Stupica. Tratinska se provlači pola milje prema unutrašnjosti na jugozapadnoj obali Žirja i vrlo je popularna. Uvala je izložena jugoistočnom vjetru i ima oko 30 plutača za privez.
Uvala Vela Stupica nalazi se na južnom dijelu otoka. Obično je posjećenija od uvale Tratinska. Zapadni krak Uvale Stupica duboka je oko 11 metara i uvijek je bila sigurno sidrište. Ima oko 20 plutača za privez, ali također je dovzoljeno sidrenje u uvali. Uvala pruža dobro zaklon od svih vjetrova, osim J i JI. U tom slučaju, čak i na plutači, ne preporučuje se ostati ovdje, jer je kompletno otvorena prema jugu.
Skradin
Skradin je malo romantično mediteransko mjesto sa marinom, smješteno na rijeci Krka (Nacionalni park), udaljeno 16 km sjeverno od Šibenika. Cijela gradska jezgra zaštićeni je spomenik kulture. U njoj se nalaze kuće koje potječu iz 18. i 19. stoljeća i ožbukane su na način tipičan za Veneciju i područje njezina utjecaja. Na skradinskim ulicama pronaći ćete ugodnu atmosferu malog dalmatinskog mjesta, osobito za vrijeme skradinskog festivala klapskog pjevanja (a capella pjevanje tipično je za hrvatski Jadran) ili za svetkovinu Male Gospe. Skradina je polazišna točka za brodove koji prevoze turiste u Nacionalni park Krka. Nacionalni park je spektakularan i prostire se područjem od 109 km².